Altyapı Hizmetleri

Sektörde bir çok dağıtım firmasına yapılan uygulama, istasyon yenilemeleri ve çevresel kirlenmeleri en alt düzeye indirmek için akaryakıt tankı emiş ,basınç , dolum , nefeslik hat bağlantılarının flexible boru sistemiyle yapılması işleridir .

Bu sistem  firmalara göre değişken olarak çift cidarlı , tek cidarlı  2 “ , 11/2” olarak değişkenlik göstermektedir . Son 6-7 yıldır UPP uygulaması yapılmaktır . Şirket bünyesinde UPP eğitimi verebilecek düzeyde sertifikalı 2 mühendis çalışmaktadır . Sektörde bir çok ana dağıtım firmasının kabul ettiği ve uygulattığı bu flexible boru kullanılmaktadır .Genel geçer standart olarak basınç hatları 2” çift cidar , dolum hatları 4” , nefeslik hatları 2 “ gömleksiz veya gömlekli olabilmektedir .  Bu uygulamalar içerisinde BP satış istasyonları dolum hatları çift cidarlı yapılmaktadır . Ayrıca nefeslik uygulamalarında buhar geri dönüşüm sitemi  kurulmakta ve daha sonra kurulan sistemlerle yakıt tasarrufu sağlanmakta ve yakıt buharının doğal ortama karışımı en alt seviyeye çekilmiş olmaktadır . Aynı şekilde bu sistemin pompa tarafı altyapı kurulumu da yapılmaktadır .

Borulama kapsamında yapılan çalışmalarda tanklardan kanopi altındaki dispenser (pompa ) satış noktalarına akaryakıt hatlarının , merkezi dolum ve nefeslik noktalarına dolum ve nefeslik hatlarının çekilmesi şeklinde olmaktadır . Tanklar genelde çift cidarlı olarak tesis edilmektedir . Tank ve pompa altlarına sızdırmazlığı sağlamak için polietilen sump uygulaması yapılmaktadır . Bu sumplardan hat çıkışları sızdırmazlık eleman bağlantılarından çıkarılmaktadır . Ayrıca altyapı tesisat kurulumu tamamlandıktan sonra sistem doğrulaması için test yapılmaktadır .

Tesisatın topraklama temas ettiği kısımlarda kesinlikle ek yapılmamakta ve kontrolsüz nokta bırakılmamaktadır . Daha farklı olarak tadilatlı işlerde de altyapı tesisat uygulanması yapılmaktadır . Tadilatlı yerlerde günümüz standartları yakalamak için güncel normlara  dikkat edilmekte dağıtım firmalarının talepleri karşılanmaktadır .

Bu kapsamda yapılan istasyon ve tesislerinin altyapı tesisat ömürleri uzamaktadır . Bundan da çevreye duyarlılık bir aşama daha yukarı çıkarılmakta ve doğal ortam da korunmuş olmaktadır